Biblioteka Publiczna w Łomiankach - KATALOG

Biblioteka Publiczna

w Łomiankach

book
bookbook

Popiełuszko [Film] : wolność jest w nas




Opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem narodu oraz symbolem odwagi w walce o wolność i prawdę. Obraz przedstawia życie Księdza Jerzego Popiełuszki od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego, aż po jego

bestialski mord i gromadzący blisko pół miliona ludzi pogrzeb. Losy bohatera przedstawione są na tle kluczowych wydarzeń lat 80. Z rozmachem odtworzono m.in. strajki Sierpnia `80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez władze PRL. Liczne sceny masowe oddają gorącą atmosferę tamtych dni, a w filmie udział biorą również autentyczni uczestnicy historycznych wydarzeń. Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy koło Suchowoli na Białostocczyźnie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Suchowoli i studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. W latach 1966 -1968 odbywał służbę wojskową w jednostce w Bartoszycach, przeznaczonej specjalnie dla seminarzystów. Święcenia kapłańskie przyjął w maju 1972 roku z rąk Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który był dla Księdza Popiełuszki wzorem i duchowym autorytetem. Pracował w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej. Był m.in. duszpasterzem akademickim przy kościele św. Anny w Warszawie, duszpasterzem pielęgniarek, a po przełomowych strajkach Sierpnia `80 zorganizował również duszpasterstwo Ludzi Pracy. Zasłynął jako jeden z kapelanów Solidarności i współorganizator, wraz z ks. Teofilem Boguckim, comiesięcznych Mszy Świętych za Ojczyznę, na których w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gromadziły się wielotysięczne tłumy wiernych z całej Polski. Był jednym z inicjatorów Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. Organizował wykłady dla robotników, comiesięczne spotkania modlitewne dla lekarzy, znany był również z troski o ludzi ubogich, prześladowanych oraz rodziny internowanych. W swojej działalności potrafił wokół idei wolności i solidarności zjednoczyć różne środowiska stolicy, od hutników, pielęgniarki i studentów, po artystów. 19 października 1984 r., wracając ze spotkania z wiernymi w Bydgoszczy, został w Górsku koło Torunia uprowadzony przez trzech funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Po kilku dniach poszukiwań, w ciągu których rzesze ludzi jednoczyły się na modlitewnym czuwaniu w intencji jego ocalenia, ciało Księdza Jerzego Popiełuszki zostało znalezione w wodach zalewu nieopodal Włocławka. Okoliczności śmierci pozostawiają do tej pory wiele wątpliwości. (Opis pochodzi ze strony www.filmydvd.pl)

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:reż. Rafał Wieczyński ; scen. Rafał Wieczyński ; wyst. Adam Woronowicz, Marek Frąckowiak, Zbigniew Zamachowski, Radosław Pazura, Joanna Szczepkowska, Maja Komorowska, Marta Lipińska, Władysław Kowalski, Jan Englert, Krzysztof Kolberger, Kazimierz Kaczor, Martyna Peszko, Beata Fido, Cezary Rybiński, Józef Glemp.
Hasła:Popiełuszko, Jerzy (1947-1984) - biografia - w filmie
Film biograficzny
Film fabularny
Dramat filmowy
Adres wydawniczy:Warszawa : Epelpol, 2010, p. 2008.
Gatunek:Biograficzny. Dramat. Historyczny. Religijny.
Nośnik: Jednostronna płyta DVD.
Ilość płyt: 1
Czas odtwarzania: 149 min.
Obraz:2.35:1.
Dodatki:W skład wydania wchodzi płyta DVD z filmem i książka zawierająca m.in.: biografię ks. Popiełuszki, wywiady z aktorami i reżyserem, zdjęcia z planu.
Adnotacja:Biograficzny. Dramat. Historyczny. Religijny.
Przeznaczenie:
Film od lat 16.
Dźwięk:Dolby Digital 5.1.
Dialogi: polskie, napisy dla niesłyszących w jęz. polskim.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Biblioteka Gł.
ul. Wiejska 12a

Sygnatura: F.0000470
Numer inw.: 1187
Dostępność: można wypożyczyć na 7 dni

schowek

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.