Biblioteka Publiczna

w Łomiankach

book
bookbook

Pytania z Kosmosu [E-book] : kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy

Tytuł oryginału : "Cosmic Queries, ".

Autor: Tyson, Neil De Grasse.
Bardzo jesteśmy ciekawi, jak to wszystko się zaczęło, zwłaszcza że "to, co najciekawsze w dziejach Wszechświata, zdarzyło się w pierwszej tysięcznej części sekundy". Wniosek z tego płynie taki, że cała reszta nie ma większego znaczenia. Ale czy na pewno?

Równie mocno intryguje, jak to wszystko się skończy. Jedną z możliwych wizji jest Wielkie Rozdarcie, którego scenariusz autorzy

już przygotowali: "Trzy miesiące przed Rozdarciem rozpadnie się Układ Słoneczny. Pół godziny przed finałem odległość między atomami zwiększy się tak bardzo, że nastąpi dezintegracja wszystkiego, co materialne: planet, skał, ludzi.". Jakie inne warianty końca są zakładane?

A gdyby tak się zastanowić, co ma Nic do Wszystkiego? Biskup XIII-wiecznego Paryża na liście tez zakazanych umieścił wiarę w istnienie próżni obok zaklęć przyzywających diabła, toteż "rozmowa o istnieniu czegoś w oderwaniu od rozważań o istnieniu niczego" może się wydawać absurdalna. A jednak taka być nie musi, co przejrzyście wykładają dwa światłe umysły - astrofizyk Neil deGrasse Tyson oraz profesor fizyki James Trefil z sukcesami popularyzujący wiedzę o Wszechświecie.

Książka daje wskazówki, a jednocześnie rozbudza ciekawość. Hipotezy poparte naukowo (przystosowani górą!), logiczne łamigłówki (dlaczego kosmici nie zapukali jeszcze do naszych drzwi?), kulisy niezwykłych odkryć (co się przydarzyło pewnemu laureatowi Nagrody Nobla w piwnicznym laboratorium?), ograniczone, egocentryczne myślenie człowieka, który zakłada, iż wszystko, co żyje, musi być skonstruowane na podobieństwo tego, co zna - to wszystko i dużo, dużo więcej można znaleźć w tej efektownie wydanej książce. Bo na tym właśnie polega magia Tysona i Trefila - o tajemnicy ludzkiego życia, o zagadkach Wszechświata, o trudnej do pojęcia potędze Kosmosu snują opowieści, które czyta się z zapartym tchem. Dwaj kosmiczni specjaliści rzucają światło na zachodzące gdzieś wysoko nad naszymi głowami najbardziej skomplikowane procesy i zjawiska, które stają się dzięki temu znacznie przystępniejsze, wprawiają w zachwyt, fascynują, intrygują.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Neil deGrasse Tyson, James Trefil; tłumaczenie z angielskiego Jacek Sikora.
Hasła:Kosmologia
Pochodzenie życia
Życie pozaziemskie
Wszechświat
Opracowanie
Adres wydawniczy:Warszawa : Burda Media Polska, 2021.
Forma gatunek:E-booki. Publikacje popularnonaukowe.
Dziedzina:Fizyka i astronomia
Wymagania systemowe:Dostępny do pobrania w formacie epub lub mobi.
ebook ebook    
Powiązane zestawienia:[Ebook]
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Biblioteka Gł.
ul. Wiejska 12a

Sygnatura: E.972
Numer inw.: 972
Dostępność: wypożyczana na 30 dni

schowekwypożycz


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

book